BIPNiedziela, 14.8.2022

Środa z profilaktyką - profilaktyka chorób oczu

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, jest najczęstszą przyczyną upośledzenia widzenia. Związana jest głównie ze starzeniem się organizmu.

W Polsce na zwyrodnienie plamki żółtej cierpi ponad 1mln osób, a co roku liczba ta zwiększa się o ok. 100 tys. nowych przypadków. Z uwagi na wydłużenie średniego czasu życia liczby te będą drastycznie wzrastać. Niekontrolowana cukrzyca powoduje uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w siatkówce oka, a to prowadzi do postępującej nieodwracalnej utraty wzroku.

Oczy są jednym z najważniejszych narządów, dlatego powinnyśmy o nie dbać. Jak to robić? Czym są choroby oczu? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Jak stres wpływa na narząd wzroku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.

Zapraszamy do zapoznania się materiałem filmowym, w którym dr n. med. Agnieszka Kamińska, Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Międzyleskiego opowie jak ważne są m.in. regularne badania okulistyczne. Czy da się wyczytać z oczu rozwijającą się chorobę np. cukrzycę, nadciśnienie? Jaka dieta jest dobra dla oczu? Bezpłatne plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania przygotowane według zasad diety DASH znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl.