BIPNiedziela, 03.7.2022

Zlikwiduj azbest ze swojej posesji

Powiat Gnieźnieński kontynuuje akcję likwidacji azbestu. Dofinansowanie dla mieszkańców powiatu wynosi 100% i dotyczy rozbiórki (demontażu) azbestu z dachu budynku, bądź terenu posesji i/lub unieszkodliwiania wytworzonych odpadów, czyli w praktyce ich wywiezienia na składowisko.

Zainteresowane osoby proszone są o złożenie wniosków do właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości urzędu gminy. Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej starostwa powiatowego w zakładce: „Dla Mieszkańca” oraz w urzędach gmin. Wykonawcą usługi jest Eco-Pol sp. z o.o. z siedzibą w Pruszczu 86-120, ul. Dworcowa 9.

Więcej informacji uzyskać można w Wydziale Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie pod numerem telefonu 61 424 07 48 oraz bezpośrednio w urzędach gmin.

Od 2008 roku z terenu powiatu gnieźnieńskiego usunięto blisko 8 tys. ton  azbestu z ponad 3,5 tys. nieruchomości. Pomimo, że obowiązek usunięcia azbestu przypada na rok 2032, pamiętać należy, że jest on odpadem niebezpiecznym, który przy mechanicznym uszkodzeniu może być szkodliwy dla zdrowia, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o jego likwidacji.

Przedsięwzięcie pn.: „Likwidacja wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego” dofinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu: www.wfosgw.poznan.pl oraz ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego, Miasta Gniezna i gmin powiatu gnieźnieńskiego.