BIPNiedziela, 03.7.2022

Architektura spod pióra Tedeusza Panowicza w eSTeDe

Serdecznie zapraszamy na wernisaż inicjujący wystawę „Gniezno i okolice – architektura spod pióra z teki Tadeusza Panowicza”, który odbędzie się 24 lutego o 18:00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

W Centrum Kultury „Scena to dziwna” podziwiać będzie można aż 26 prac przedstawiających widoki Gniezna i okolic, w tym: zabytkowych budowli, kościołów, dworków i stacji kolejowych. Wystawę uzupełni 18 grafik – wiernie odwzorowanych kwater Drzwi Gnieźnieńskich, przedstawiających żywot świętego Wojciecha.

Tadeusz Panowicz – pisarz i dziennikarz, grafik i liternik artystyczny, kolekcjoner staroci, bibliofil, regionalista i propagator historii Wielkopolski – tym razem wziął na warsztat zabytkowe budowle ziemi gnieźnieńskiej oraz Wielkopolski i przeniósł je piórkiem na papier. Wykonane z niezwykłym kunsztem, inspirowane dawnymi fotografiami grafiki powstawały od końca lat 90-tych XX wieku do pierwszej dekady XXI wieku. Uderzająca dbałość o wszelkie architektoniczne szczegóły na pracach to efekt wielogodzinnych działań twórczych.