BIPSobota, 10.6.2023

Szpital z kategorią C, zagrożenia komisarzem nie ma

Po interwencji Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, zmianie uległa kategoryzacja placówki ujęta w udostępnionej przez Związek Miast Polskich „Symulacji przyznania podmiotom szpitalnym kategorii, o których mowa w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa na podstawie danych za 2020 r.”

W odpowiedzi Departamentu Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia na korespondencję będącą reakcją gnieźnieńskiego szpitala na przyznanie jednostce we wspomnianej symulacji najniższej kategorii D,  czytamy między innymi, iż Departament uzyskawszy dane z przesłanego sprawozdania finansowego za 2020 rok, przekazując przedmiotową tabelę z symulacją kategorii za 2020 rok ewentualnym kolejnym podmiotom, uwzględni w niej Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, jako zakwalifikowany do kategorii C.

To o tyle ważne rozstrzygnięcie, iż w przypadku wejścia w życie zapisów ustawy, gnieźnieński szpital ujęty w kategorii C, mogłaby objąć jedynie restrukturyzacja. Otrzymanie kategorii niższego rzędu grozi skierowaniem do placówki komisarza. Sam Departament wskazuje również, iż: (…) „Materiał w postaci symulacji przyznania podmiotom szpitalnym kategorii, o których mowa w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa na podstawie danych za 2020 r. jest materiałem wyłącznie poglądowym, roboczym, niewiążącym (…)”.

Tym samy gnieźnieński szpital zakończył spekulacje na ten temat. Należy jednocześnie wskazać, iż w przygotowanej przez Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych tabeli, aż 50% podmiotów zostało roboczo zakwalifikowanych do kategorii C, co w ujęciu całościowym sfery ochrony zdrowia, nie wskazuje na problemy zarządcze, a raczej systemowe.