BIPSobota, 13.8.2022

Informacje dla obywateli Ukrainy

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Przekraczanie granicy

Każdy obywatel Ukrainy może przekroczyć granicę bez względu czy posiada ważny czy nieważny dokument. W nadchodzącym tygodniu będzie procedowana ustawa, która usprawni i przyspieszy procedowanie statusu uchodźców z Ukrainy w kontekście ich pobytu w naszym kraju. RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) sms-ami informuje uchodźców z Ukrainy, że mogą schronić się w Polsce. Granicę mogą przekroczyć nawet nie mając jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Dla uchodźców służby graniczne uruchomiły tak zwane punkty recepcyjne przy przejściach granicznych i punkty informacyjne na dworcach, a PKP darmowe przejazdy.

Opieka medyczna

Ważne! W zakresie pomocy medycznej, każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski, w związku  z konfliktem zbrojnym i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do POZ, czy szpitala – otrzyma  pomoc medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Polscy.

Dodatkowe informacje

Na Dworcu Głównym w Poznaniu uruchomiony został punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie znajdą oni informacje dotyczące legalizacji pobytu w Polsce oraz wszystkie pozostałe niezbędne dane. Punkt będzie czynny w godzinach od 8.00 do 22.00, ale w zależności od rozwoju sytuacji, istnieje możliwość przedłużenia czasu jego funkcjonowania do 24h na dobę. Od poniedziałku uruchomiona zostanie specjalna infolinia +48 61 850 87 77, która będzie dostępna w godzinach od 8.00 do 20.00.

Uwaga! Obywatele Ukrainy, którzy ok. 24 lutego przekroczyli granicę mogą również zgłaszać się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, nr tel.: 61 854 99 00 w sprawie legalizacji pobytu i zapewnienia zakwaterowania.

Obecnie Wielkopolski Urząd Wojewódzki przygotowuje punkt recepcyjny dla uchodźców na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w którym obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc po wjeździe do Polski (m.in. pomoc medyczną, informacje dotyczące pobytu, zakwaterowania).  Osoby, które nie będą miały zorganizowanego pobytu u znajomych czy rodziny zostaną przetransportowane z punktu recepcyjnego do miejsc pobytu. Należy podkreślić, że wg informacji podanej na stronie internetowej WUW w Poznaniu nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego, czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.

Ważne numery telefonów

-  61 854 99 00 lub 61 850 87 77 Wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego - tu należy dzwonić z wszelkimi pytaniami dotyczącymi uchodźców.

61 426 05 10 lub 604-512-000 Straż Miejska, koordynuje pomoc w Gnieźnie (przede wszystkim zakwaterowanie uchodźców).