BIPPiątek, 27.1.2023

Ponad 800 tegorocznych absolwentów z powiatu przystąpiło dziś do matury

Dokładnie 844 abiturientów z 8 powiatowych szkół ponadpodstawowych tuż przed majówką, w piątek (29.04.) oficjalnie zakończyło zajęcia w szkołach. Przed nimi już tylko egzaminy maturalne.

Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też absolwenci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu, lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik. Zatem do egzaminów maturalnych  w br. przystępuje łącznie 1010 absolwentów.

Matura podstawowa kończy się 6 maja, jednak to nie wszystko. Maturzyści piszą także egzaminy na poziomie rozszerzonym. Matury rozszerzone 2022 odbywają się w innych terminach. Natomiast matura podstawowa z powyższym przedmiotów to dopiero początek serii egzaminów w 2022 roku. Każdy maturzysta musi napisać co najmniej jeden egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym. Najpopularniejsze przedmioty na poziomie rozszerzonym to: j. angielski (542), matematyka (220), geografia (211), j. polski (176) oraz biologia (122). W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. W odróżnieniu od lat ubiegłych nie będą obowiązywały obostrzenia i reżim sanitarny. Natomiast cały maraton maturalny potrwa aż do 23 maja.

Wyniki matury 2022 poznamy już 5 lipca. Ci, którzy nie zdadzą jednego przedmiotu, mogą poprawić się jeszcze w tym roku – 23 sierpnia. Niezdanie dwóch egzaminów oznacza możliwość poprawy dopiero za rok.