BIPPoniedziałek, 15.8.2022

W ZST otwarto Izbę Pamięci

30 maja 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Cieszkowskiego w Gnieźnie.

Zespół Szkół Technicznych im. Papieża Jana Pawła II to szkoła o bogatej historii, wieloletniej tradycji i dużym doświadczeniu. Korzenie szkoły sięgają jeszcze okresu przedwojennego, a potwierdzają to dokumenty archiwalne. Tak rozległa historia szkoły wymaga specjalnego miejsca, a utworzona właśnie Izba Pamięci pomoże obecnym i przyszłym pokoleniom uczniów czuć się spadkobiercami tej bogatej tradycji.

Uroczystość otwarcia Izby Pamięci uświetnili swoją obecnością: parlamentarzyści i ich przedstawiciele, samorządowcy, przedstawicieli szkół i uczelni wyższych, a także reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji: 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie oraz przedstawiciele rady rodziców.

W okolicznościowym liście skierowanym na ręce dyrekcji, Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński pisał m. in.:

„… Izba Pamięci jest bowiem miejscem wyjątkowym, w którym przechowuje się zbiory dokumentujące bogatą tradycję szkoły, jej historię oraz dzieje kolejnych roczników nauczycieli, uczniów i absolwentów. Nade wszystko jest więc zatem materialnym symbolem najwyższego szacunku dla uniwersalnych wartości oraz dokonań poprzednich pokoleń…”