BIPWtorek, 07.2.2023

Już blisko 50 zabiegów ablacji w gnieźnieńskim szpitalu

Na Oddziale Kardiologii i Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Szpitala Pomnik Chrztu Polski wykonano już blisko 50 zabiegów ablacji. Procedura umożliwiająca leczenie zaburzeń rytmu serca realizowana jest w gnieźnieńskim szpitalu od października 2021 roku. Ablacja serca to celowe uszkodzenie tkanek przy użyciu czynników fizycznych lub chemicznych. Zabieg wykonuje się z użyciem prądu o częstotliwości radiowej w celu leczenia zaburzeń rytmu serca, w tym również migotania przedsionków. Ablację serca stosuje się w leczeniu nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca.

Jest to skuteczna terapia, która:

• pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu zatokowego,
  • ma większą skuteczność niż leczenie z wykorzystaniem leków,
  • charakteryzuje się niskim wskaźnikiem powikłań.

Zaburzenia rytmu pracy serca to dość częsta i jednocześnie niebezpieczna dolegliwość, zwłaszcza jeśli ją zlekceważymy i nie wdraża się odpowiedniego leczenia. Według różnych statystyk migotanie przedsionków może dotyczyć blisko jednej czwartej osób po 65 roku życia, w znaczący sposób zwiększając ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a także zatoru i niewydolności mięśnia sercowego. Na szczęście migotaniu można skutecznie przeciwdziałać, a przez odpowiednie leczenie zapobiegać jego konsekwencjom.

Do najczęstszych objawów migotania przedsionków należą m.in. kołatanie serca, określane również jako palpitacje, zawroty głowy, omdlenia, szybkie i nieregularne bicie serca, duża potliwość, nudności, spadek wydolności fizycznej, uczucie duszności, ból i dyskomfort w klatce piersiowej, uczucie zmęczenia.

Nie bagatelizujmy objawów ale pamiętajmy też, że lepiej zapobiegać niż leczyć, między innymi przestrzegając podstawowych zasadach:

• bądź aktywny fizycznie. Nie rezygnuj z codziennych spacerów, jogi, jazdy na rowerze, pływania lub innych form ruchu,
  • dbaj o zdrową dietę bogatą w witaminy, błonnik, minerały i inne substancje odżywcze,
  • zrezygnuj z palenia papierosów i innych używek,
  • utrzymuj prawidłową masę ciała.