BIPŚroda, 30.11.2022

Czy ekologiczny brykiet może zastąpić węgiel?

Niewystarczająca ilość węgla na rynku, wciąż rosnące ceny opału oraz konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł energii były tematem konferencji prasowej zorganizowanej 27 września br. w starostwie powiatowym.

Jak zauważa starosta Piotr Gruszczyński sytuacja na lokalnym rynku opału, niczym nie różni się od tej obserwowanej w skali kraju.

- Składy węgla w powiecie gnieźnieńskim są właściwie puste - mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. – W tej sytuacji nasi mieszkańcy zmuszeni są do poszukiwania alternatywnych źródeł energii, które będą w stanie zastąpić tradycyjny opał. Z pomocą przychodzi nam w tej kwestii chociażby nowoczesne rolnictwo i tkwiący w nim potencjał w zakresie wytwarzania energii lokalnie, na przykład w postaci ekologicznego brykietu - informuje starosta P. Gruszczyński.

Do zalet odnawialnych źródeł energii, które z powodzeniem będzie można wykorzystać w celu przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu odniósł się Roman Długi, prowadzący Lokalne Centrum Agrobiomasy  (LCA) - ASKET.

-  Wartość energetyczna wytwarzanego między innymi przez firmę Asket brykietu jest w zasadzie porównywalna z węglem – podkreśla Roman Długi, prowadzący Lokalne Centrum Agrobiomasy  w Gniewkowie. – Brykiet jest przede wszystkim ekologiczny i tańszy, niestety w Polsce nadal mało popularny. W obecnej sytuacji z każdym dniem obserwujemy jednak wzrost zainteresowania tego typu paliwem – podsumowuje R. Długi.

Zainteresowania możliwościami w obszarze produkcji i wykorzystania brykietu w gospodarstwach rolnych nie krył Zbigniew Stajkowski, Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który poza walorami energetycznymi brykietu podkreślał jego ekologiczny charakter. Zdaniem uczestników konferencji to właśnie brykiet, może być w przyszłości obok fotowoltaiki i energii wiatrowej doskonałą alternatywą na rynku paliw. Spotkanie zakończyło omówienie przez Wojciecha Mikusińskiego - przedstawiciela Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. form wsparcia finansowego dla rolników.