BIPSobota, 01.4.2023

In Vitro oraz plan naprawczy szpitala tematami konferencji prasowej

24 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyło się spotkanie z mediami, w którym uczestniczyli starosta Piotr Gruszczyński, wicestarosta Anna Jung, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusz Mądrowski oraz dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski Grzegorz Sieńczewski.

Jednym z tematów poruszonych podczas konferencji prasowej był program In Vitro, realizowany  przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego do którego, jako jedyny w województwie wielkopolskim, dołączył Powiat Gnieźnieński.

- Do zapłodnienia pozaustrojowego In Vitro, zgłosiło się dziewięć par, które przeszły kwalifikacje wstępną - mówi Mariusz Mądrowski, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. – Finalnie, mamy potwierdzone trzy zabiegi skutecznego zapłodnienia. Robimy to przede wszystkim dlatego, że troszczymy się rodziców pragnących potomstwa, a przy okazji działamy na rzecz poprawy wskaźników demograficznych w Polsce – tłumaczy dyr. M. Mądrowski.

W trakcie spotkania z dziennikarzami poruszono również temat Programu Naprawczego Szpitala Pomnik Chrztu Polski, który kilka dni temu został przedstawiony Zarządowi Powiatu.

- Głównym celem programu naprawczego jest optymalizacja, która pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania szpitala – zaznacza Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński. - Powoli zabiegamy również o to, aby w przyszłym roku scalić szpital, co spowoduje, że w części zwolnionej budynków będziemy mogli prowadzić usługi medyczne, a to przełoży się na dodatkowe dochody – dodaje starosta P. Gruszczyński.

To właśnie przychody stanowią najważniejsze zadanie tego programu, jeżeli uda się osiągnąć ich zadowalający pułap, lecznica nie będzie musiała szukać oszczędności.

- W tym roku mocno stawiamy na ortopedię, mamy możliwość wykonywania rewizji, to są dobrze wycenione procedury, więc chcemy mocno postawić na ten właśnie oddział – informuje G. Sieńczewski – dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. - Mamy też szansę, aby duża część procedur kardiologicznych nie była limitowana, chcielibyśmy również utworzyć pododdział urologiczny, poradnie reumatologiczną, a w zeszłym roku rozszerzyliśmy też oddział paliatywny, czynimy więc kroki żeby rzeczywiście postawić na maksymalizację przychodów – wylicza Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.