BIPWtorek, 28.3.2023

Wkrótce zostanie podpisane porozumienie o współpracy z Powiatem Teltow-Fläming

Oprócz Starosty Powiat Teltow-Fläming reprezentowali:

  1. Pan Klaus Bochow - Przewodniczący Rady Powiatu
  2. Pani Karin Schreiber -Dyrektor Wydziału Oświaty, Młodzieży, Zdrowia i Opieki Społecznej, pełniąca jednocześnie funkcję Wicestarosty
  3. Pani Birgit Themel – specjalista ds. współpracy zagranicznej
  4. Pan Herbert Vogler – Przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gospodarczego Powiatu Teltow-Fläming

W programie wizyty znalazło się zwiedzanie miasta, Ostrowa Lednickiego oraz Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Delegacja brała również udział w obchodach dnia 3 Maja oraz w Festynie Strażackim, który miał miejsce w Dziekanowicach w dniu 4 maja – w dniu św. Floriana, patrona strażaków.

Ponadto przedstawiciele Powiatu Teltow-Fläming spotkali się w Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego z przedsiębiorcami z terenu powiatu, gdzie została również przedstawiona oferta GARG oraz możliwości współpracy gospodarczej pomiędzy przedsiębiorcami z obu powiatów.

Najważniejszym punktem programu wizyty delegacji niemieckiej było jednak podpisanie przez Starostów Powiatów Gnieźnieńskiego i Teltow-Fläming listu intencyjnego o podjęciu woli współpracy.

W dniach 22-24 sierpnia br. zaplanowano rewizytę delegacji Powiatu Gnieźnieńskiego. Prawdopodobnie w stolicy Powiatu – Luckenwalde zostanie wówczas podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy powiatami.

Przypomnijmy, miejscowość Teltow leży na południe od Berlina. Powiat Teltow – Fläming jest głównie powiatem rolniczym. Bogate w lasy i jeziora ziemie stały się ulubionym celem mieszkańców Berlina. Z kolei dla rozwoju przemysłu w tym regionie wielkie znaczenie miała budowa kanału Teltow, dzięki któremu w 1906 roku powstało na południu Berlina połączenie między Sprewą i Hawelą. Przemożny wpływ sąsiedniego Berlina przekształcił niewielkie swego czasu miasteczko Teltow, którego ludność zajmowała się głównie rolnictwem i ogrodnictwem, w spory ośrodek przemysłu metalowego i elektrotechnicznego. Biorąc historycznie, Region Fläming należy do najmłodszych regionów Brandenburgii. Należąc dawniej do Saksonii, przyłączony został do Marchii dopiero w 1815 r. po Kongresie Wiedeńskim. Najciekawsza z krajobrazowego i turystycznego punktu widzenia jest zachodnia część tej wyżyny, tzw. Hoher Fläming wraz z najwyższym wzniesieniem Brandenburgii, wzgórzem Hagelberg koło Belzig. Ze względu na dawną graniczność Fläming jest krainą bogatą w zamki obronne.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki