BIPNiedziela, 26.9.2021

Ruszyło Centrum Kształcenia Praktycznego

Ruszyło Centrum Kształcenia Praktycznego

Intensywne prace nad utworzeniem centrum trwały pół roku. Najpierw starosta powołał zespół roboczy, następnie tworzone były zręby organizacyjne jednostki, wizytowane podobne centra w Polsce i w partnerskim powiecie Teltow-Flaeming w Niemczech, przyjęta została uchwała rady powiatu.

Wyznaczonego terminu rozpoczęcia działalności - początek września udało się dotrzymać. Razem więc z rozpoczęciem roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Cieszkowskiego świętowano powołanie Centrum Kształcenia Praktycznego. Starosta Krzysztof Ostrowski wręczył wówczas dyrektorowi szkoły Sylwestrowi Sipowi akt założycielski. Jak przyznał starosta, pokłada wielkie nadzieje i w nowo wybranym dyrektorze i w centrum.

- Centrum Kształcenia Praktycznego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku - stwierdził. - Należy uczyć młodych ludzi odpowiednich umiejętności, takich na które zapotrzebowanie wykazują pracodawcy. Potrzebna jest więc ścisła współpraca pomiędzy placówkami edukacyjnymi, pracodawcami, a także urzędem pracy, monitorującym, których zawodów jest na rynku za dużo, a których brakuje.

Podobnego zdania jest dyrektor Sylwester Sip. Jak podkreśla, jednostka będzie współpracowała z zakładami pracy, co w konsekwencji narzuci odpowiednie standardy pracy. - Ważne jest również to, że forma organizacyjna Centrum Kształcenia Praktycznego umożliwia pozyskiwanie funduszy unijnych - dodaje. Z pewnością przydadzą się one na kształcenie kadr i zakup maszyn.

Centrum będzie się zajmowało kształceniem młodzieży, a w najbliższej przyszłości również osób dorosłych, ich przekwalifikowywaniem i dokształcaniem. - Już w tym roku będą się odbywały kursy, które mają doposażyć młodych ludzi w dodatkowe umiejętności, nie objęte standardowym programem nauczania - informuje dyrektor Sip. - Od października uruchomiony zostanie również Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Będzie miał on za zadanie kształcenie w formie kursów młodocianych pracowników w zakresie teoretycznym przedmiotów zawodowych.

Ewa Michalak
drukuj:
udostępnij:
Projekty realizowane przez powiat

Projekty realizowane przez powiat

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki
 
Projekt współfinansowany

Projekt Wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz jednostek podległych współfinansowany ze środków
Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach konkursu Rozwój elektronicznych usług publicznych