BIPPiątek, 09.6.2023

Gospodarka w powiecie Teltow-Fläming

Powiat Teltow-Fläming jest jednym z najmocniejszych co do gospodarki powiatów we wschodnich Niemczech. Powodem tego jest nie tylko korzystne położenie powiatu na południowej granicy Berlina.

Po II wojnie światowej na terytorium ograniczonym przez autostrady A10 (Paryż-Moskwa), A 9 (Berlin-Monachium) i A 13 (Berlin-Drezno) powstały wielkie zakłady pracy. Na północy przeważały branże budowa maszyn i przemysł lotniczy, gdyż w centrum dzisiejszego powiatu, w Luckenwalde, wielka ilość ludzi pracowała w zakładach włókienniczych, a na południu w rolnictwie.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku gospodarka powiatu przeszła ogromne zmiany. Gdy przemysł lekki znikł, obszerne inwestycje na północy regionu dały powiatowi Teltow-Fläming nowy profil. Znane koncerny jak Daimler-Chrysler, MTU, Rolls-Royce, Thyssen i inne założyły przedsiębiorstwa filialne na terenie powiatu. VW zbuduje tutaj swoje wschodnioniemieckie centrum rozdzielcze części zamiennych. Dzisiaj Teltow-Fläming jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu lotniczo-kosmicznego i zajmuje czołowe miejsce w dziedzinach biotechnologii i przemysłu samochodowego.

Nowoczesna infrastruktura komunikacyjna, wybitne połączenie z krajowymi i narodowymi systemami ruchu oraz administracja sprzyjająca inwestycjom służą do powstawania nowych miejsc pracy i zasiedlenia wysoko wykwalifikowanych fachowców. Rośnie liczba mieszkańców w północnej, przyberlińskiej części powiatu, a kwota bezrobocia jest stosunkowo niska: średnia całego powiatu wynosi 15,3 procent, w północnej części 12,8 procent, a na południu 18,9%.

Poza tym impulsy gospodarcze wywoła rozwój turystyki w południowej części powiatu, w której niegdyś dominowało rolnictwo. Powiat wybudował specjalną trasę dla rowerzystów i dla jazdy na rolkach. Długość trasy zwanej "Flaeming-Skate®" wynosi 175 km. Jest ona największym w Europie regionem skatingu i przyciąga miłośników tego sportu z wielu krajów. Projekt na początku został dotowany środkami publicznymi. Pociągał po sobie przyrost obrotów w sferze gastronomii i usług oraz założenia nowych zakładów.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki