BIPNiedziela, 04.6.2023

Możliwości współpracy z Włochami w realizacji wspólnych programów

W dniu 17 października br. władze powiatu gościły włoską delegację z Prowincji Di Forli-Cesena. Tematem głównym spotkania była możliwość realizacji wspólnych projektów ze szczególnym uwzględnieniem szansy na zatrudnienie we włoskiej prowincji, bezrobotnych z Powiatu Gnieźnieńskiego.

 

Oprócz spraw związanych z gospodarką rozmawiano również na temat rolnictwa, programu Sapard, recyclingu i biogazów.

 

Spotkanie było kontynuacją wizyty delegacji włoskiej, która miała miejsce pod koniec sierpnia 2003 roku w Powiecie Gnieźnieńskim. Już wówczas dyskutowano na temat możliwość zatrudnienia osób bezrobotnych we Włoszech.

Na spotkaniu strona włoska przedstawiła dwa projekty dotyczące zatrudnienia polskich pracowników i firm w sektorze budowlanym oraz w sektorze rolniczym do zbioru owoców.

Pierwsza propozycja dotyczyła uruchomienia pilotażowego programu pod nazwą "Wprowadzenie firm polskich na włoski rynek budowlany". Na ukończeniu są prace nad vademecum, określającym warunki, które winny spełnić firmy polskie aby uzyskać zlecenie ze strony włoskiej.

Druga propozycja to realizacja projektu realizowanego przez trzy strony z Włoch, Niemiec i Polski a dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Do 10 listopada 2003 roku strona włoska ma złożyć w Brukseli projekt zakładający powstanie sieci współpracy regionów ze wspomnianych krajów. Ustalenia tego projektu zakładają również przeanalizowanie wszystkich warunków do spełnienia przez polskie firmy i wyselekcjonowanie grup pracowników, którzy mogliby pracować na terenie współpracujących krajów.

Oba projekty zakładają konieczność przeszkolenia przyszłych pracowników w ramach nauki języka obcego. Projekty będą realizowane najwcześniej na wiosnę 2004 roku.

Delegacja włoska zgłosiła również możliwość zatrudnienia pracowników z Powiatu Gnieźnieńskiego przy zbiorach owoców we Włoszech. Włosi zwrócili się do strony polskiej z tą propozycją, doceniając kwalifikacje pracowników z Polski. Propozycję współpracy w tym zakresie wysunęło zrzeszenie firm rolniczych "CENTURIA" z Prowincji Di Forli-Cesena, które zainteresowane jest zatrudnieniem Polaków w gospodarstwach wchodzących w jego skład.

Na zakończenie spotkania obie strony przyjęły harmonogram działania, mający na celu uzgodnienie wspólnych procedur wdrożenia w/w projektów.

Przypomnijmy, Prowincja Di Forli-Cesena leży w północno-wschodniej części regionu Emilia-Romagna, pomiędzy Morzem Adriatyckim i Apeninami. Zajmuje powierzchnię 2,376 km 2. W prowincji, na terenie 30 gmin, zamieszkuje 362 tys. mieszkańców. Na 100 mieszkańców przypada 11 przedsiębiorstw. Dochód na jednego mieszkańca w skali roku wynosi 21 tys. euro, co plasuje Prowincję Di Forli-Cesena na 6-tym miejscu wśród wszystkich prowincji w regionie Emilia-Romagna. Bezrobocie w całym regionie osiąga poziom minimalny i oscyluje na poziomie 3,3 %, podczas, gdy w całych Włoszech bezrobocie wynosi 9 % (wg danych z 1999 roku). Głównymi działami gospodarki są: turystyka, rolnictwo, mechanika, informatyka oraz usługi. Dość mocno rozwijają się takie branże jak: pończosznictwo, przemysł związany z modą oraz produkcja mebli tapicerowanych.
 

Agnieszka Rzempała-Chmielewska
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki