BIPŚroda, 29.3.2023

Weekendowe wędrówki po powiecie - Czerniejewo

 

W wolne dni sobotnio - niedzielne można udać się w okolice Czerniejewa. Do Czerniejewa można dotrzeć w dwojaki sposób: pieszo szlakiem żółtym z Pierzysk /ze stacji PKP - 15 km/ lub Wierzyc /z przystanku PKS - 16 km/, bądź pojazdem - autobusem PKS-u lub rowerem pokonując 14 km trasę z Gniezna. Idąc pieszo z Pierzysk mijamy Baranowo, Pawłowo /tu warto wstąpić do drewnianego kościoła p.w. św. Marcina z 2 poł. XVII w./, dalej przechodzimy przez rezerwat Wiązy w Nowym Lesie i Bielawy. Niedaleko Goranina w zaciszu leśnym napotykamy obelisk upamiętniający tragicznie zmarłego na początku XX wieku hrabiego Witolda Skórzewskiego /czy zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy morderstwa pozostaje tajemnicą przeszłości/. Natomiast szlak z Wierzyc powiedzie nas przez malownicze okolice jezior: Ósemka, Uli i Baba w Jeziercach. Na terenie tym została poprowadzona ścieżka dydaktyczna, wzbogacona miejscami, w których można odpocząć po trudach wędrówki. Do Czerniejewa docieramy Lasami Czerniejewskimi przez rezerwat Modrzew w Noskowie. Główną atrakcją Czerniejewa jest barokowo-klasycystyczny zespół pałacowy z XVIII w. wraz z otaczającym go parkiem. Pałac wybudowany przez gen. Jana Lipskiego, użytkowany był następnie przez przedstawicieli rodu Skórzewskich. To tutaj w 1997 r. gościli prezydenci 7 państw Europy Środkowo-wschodniej, a w 2000 r. składali wizyty premierzy Polski i Niemiec. W pobliżu pałacu znajduje się stajnia, w której można wynająć powózki. Przejażdżka wokół Czerniejewa, pobliskich lasach może być miłym odpoczynkiem po trudach wędrówki. Ponadto do spacerów zachęca rozciągający się wokół pałacu park krajobrazowy z malowniczym stawem w głębi. W głębi parku na bardziej dociekliwych czeka również zabytkowy budynek bażantarnii.

 

Oprócz pałacu w Czerniejewie znajduje się pochodzący z XVI w. kościół p.w. Jana Chrzciciela w podziemiach, którego umieszczone są doczesne szczątki dawnych właścicieli miasteczka - Lipskich i Skórzewskich. Przy kościele znajduje się pomnik urodzonego w Czerniejewie ks. Onufrego Kopczyńskiego - twórcy gramatyki języka polskiego. Będąc w Czerniejewie warto też pospacerować po uliczkach miasteczka, odwiedzając otoczony XIX-wiecznymi kamieniczkami rynek.

Wycieczka w okolice Czerniejewa może być dobrym odpoczynkiem od codzienności. Walory krajoznawczo-przyrodnicze oraz pamiątki przeszłości, z którymi stykamy się w tym miejscu stanowią o wartości okolic, do których możemy udać się już w najbliższą sobotę lub niedzielę.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki