BIPCzwartek, 08.6.2023

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Zakres świadczonej usługi:

Rozpatrywanie wniosków spraw z zakresu krajowego transportu drogowego, diagnostyki pojazdów oraz ośrodków szkolenia pojazdów

Miejsce załatwienia sprawy:

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

Wydział Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
ul. Papieża Jana Pawła II 9/10

62-200 Gniezno

• składanie dokumentów - pokój: 0.12 (parter)
  • godziny przyjęć klientów:
  • poniedziałek: 8.00 – 16.00
  • wtorek, środa, czwartek: 7.30 – 15.30
  • piątek: 7.30 – 15.30 - obsługa klienta do godz. 15.00
  • dodatkowe informacje można uzyskać  pod nr  tel. 61 424 66 61

Wymagane dokumenty:

• wniosek o wydanie zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne, wykonywane
    w krajowym niezarobkowym przewozie drogowym osób lub rzeczy
  • załączniki do wniosku:
  • oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających warunki, o których mowa w ustawie o transporcie drogowym, lub oświadczenie o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi przez przedsiębiorcę, lecz wykonującymi osobiście przewóz na jego rzecz, spełniającymi rzeczone warunki
  • wykaz pojazdów
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zaświadczenia oraz wypisów z tego zaświadczenia
  • do wszystkich kserokopii dokumentów  należy przedstawić do wglądu ich oryginały
  • istnieje konieczność okazania dowodu osobistego osoby załatwiającej sprawę

Opłaty:

• opłata za wydanie dokumentów:
  • za zaświadczenie 500 zł
  • za każdy wypis z zaświadczenia 100 zł

Opłatę należy wpłacić na konto Starostwa Powiatowego w Gnieźnie

BNP PARIBAS POLSKA S.A.
08 1600 1462 1747 8730 4000 0001
  • opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa
    oraz jego odpisu, wypisu (nie dotyczy pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu)  17 zł

Opłatę należy wpłacić na konto Urzędu Miejskiego w Gnieźnie 18 9065 0006 0000 0000 6956 0005

Sposób załatwienia sprawy:

• wydanie zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne oraz wypisu lub wypisów
    z zaświadczenia, w ilości odpowiadającej liczbie zgłoszonych pojazdów samochodowych
  • decyzja Starosty Gnieźnieńskiego – odmowa wydania zaświadczenia na potrzeby własne oraz wypisu lub wypisów z zaświadczenia.

Termin załatwienia sprawy:

W przypadku złożenia kompletnego wniosku – do 7 dni

Tryb odwoławczy:

Organem odwoławczym jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Poznaniu. Termin wniesienia odwołania od decyzji – 14 dni, za pośrednictwem Starosty Gnieźnieńskiego. Odwołanie należy złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Starostwa Powiatowego w Gnieźnie  (parter) w godzinach 7:30 – 15:30 od poniedziałku do piątku lub przesłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, ul. Papieża Jana Pawła II 9/10,  62-200 Gniezno.

Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (t. j. Dz.U.2016.1907 ze zm.)
  •  Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 roku  ( t. j. Dz.U.2017.1257 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 4 lipca 2014 roku w sprawie wzoru zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne oraz wypisu z tego zaświadczenia  (Dz. U.2014 .961)
  •  Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 roku w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz.U. 2013.916)
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz.U.2016.1827)

Dodatkowe informacje:

Zaświadczenie oraz wypis lub wypisy z zaświadczenia wydaje się przedsiębiorcy wykonującemu krajowy niezarobkowy przewóz drogowy osób lub rzeczy (zwany „przewozem na potrzeby własne”), jako działalność pomocniczą w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:

• przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

Formularze wniosków i druki do pobrania: