BIPCzwartek, 08.6.2023

Zjazd Premierów - 27/28 kwietnia 2000 r.

 

W dniu 28 kwietnia 2000 roku odbyÅ‚ siÄ™ w Gnieźnie zjazd milenijny premierów Czech, Niemiec, SÅ‚owacji, WÄ™gier oraz Polski. Spotkanie byÅ‚o częściÄ… obchodów 1000-lecia obecnoÅ›ci KoÅ›cioÅ‚a hierarchicznego na ziemi polskiej, natomiast w wymiarze politycznym miaÅ‚o sÅ‚użyć przypomnieniu dalekowzrocznoÅ›ci autorów Zjazdu GnieźnieÅ„skiego (1000 r.), zademonstrowaniu dobrych stosunków łączÄ…cych PolskÄ™ z Niemcami oraz paÅ„stwami Grupy Wyszehradzkiej, daniu wobec wspólnoty miÄ™dzynarodowej Å›wiadectwa zjednoczenia różnych oÅ›rodków wÅ‚adzy wokóÅ‚ najbardziej żywotnych interesów paÅ„stwa i europejskich aspiracji polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa. W przeddzieÅ„ Zjazdu odbyÅ‚y siÄ™ w Gnieźnie polsko - niemieckie konsultacje miÄ™dzyrzÄ…dowe z udziaÅ‚em kanclerza Gerharda Schroedera i premiera Jerzego Buzka. W spotkaniu w Gnieźnie wziÄ™li udziaÅ‚ szefowie rzÄ…dów piÄ™ciu paÅ„stw Europy Åšrodkowej: Czech - Milos Zeman, Niemiec - Gerhard Schroeder, Polski - Jerzy Buzek, SÅ‚owacji - Mikulas Dziurinda, WÄ™gier - Victor Orban.

 

Deklaracja gnieźnieńska

My, premierzy rzÄ…dów Polski, Czech, SÅ‚owacji, WÄ™gier oraz kanclerz federalny Republiki Federalnej Niemiec, zebrani w Gnieźnie u grobu Å›w. Wojciecha tysiÄ…c lat po spotkaniu cesarza Ottona III z BolesÅ‚awem Chrobrym, Å›wiadomi odpowiedzialnoÅ›ci polityków za los Europy u progu XXI wieku.

Pomni historycznych doÅ›wiadczeÅ„ naszych narodów i ich dążeÅ„ do zgłębiania prawdy o przeszÅ‚oÅ›ci i budowania przyszÅ‚oÅ›ci kontynentu europejskiego w oparciu o jedność wartoÅ›ci i celów, przekonani o niepodzielnoÅ›ci Europy w dążeniu do zapewnienia jej bezpieczeÅ„stwa i stabilnego rozwoju, kierujÄ…c siÄ™ troskÄ… o dalszy rozwój wzajemnych relacji i stworzenie dogodnych warunków wspóÅ‚dziaÅ‚ania paÅ„stw i spoÅ‚eczeÅ„stw, powodowani dążeniem do znajdowania perspektywicznych odpowiedzi na dokonujÄ…ce siÄ™ w skali globalnej przeobrażenia.
Uroczyście deklarujemy, że będziemy:
WspóÅ‚dziaÅ‚ać w dążeniu do urzeczywistniania aspiracji narodów i spoÅ‚eczeÅ„stw do życia w zjednoczonej Europie, wspólnie angażować siÄ™ na rzecz budowy europejskiej przyszÅ‚oÅ›ci w poszanowaniu różnorodnoÅ›ci kultur, narodowych tradycji i regionalnych odmiennoÅ›ci, Kierować siÄ™ zasadÄ… solidarnoÅ›ci i Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracować w ksztaÅ‚towaniu rozwoju gospodarczego i życia spoÅ‚ecznego w naszych krajach, solidarnie angażować siÄ™ na rzecz rozwiÄ…zywania problemów miÄ™dzynarodowych, obrony praw czÅ‚owieka, zasad demokracji i praworzÄ…dnoÅ›ci oraz przeciwdziaÅ‚ać tworzeniu nowych podziaÅ‚ów kontynentu europejskiego, zdecydowanie przeciwstawiać siÄ™ zagrożeniom, u podÅ‚oża których tkwiÄ… wojownicze nacjonalizmy, ksenofobia, rasizm i ideologie totalitarne.
Naszym wspólnym celem jest stworzenie Europy wolnych spoÅ‚eczeÅ„stw, żyjÄ…cych w pokoju, bezpieczeÅ„stwie i dobrobycie.

drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki